fbpx
Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

Ortodontik Tedavi Zamanlaması

This post is also available in: entr

Ortodontik tedaviye hangi yaşta başlanmalıdır? Ortodontik tedaviye başlamak için en doğru yaş hangisidir?  gibi soruları sıklıkla duymaktayız. Konu hakkında genel bir bilgilendirme yapmak için bu sayfayı hazırladık.

pedodonti ortodonti bagdat caddesi sonodent dis klinigi

Erken Dönem Süt Dişlenmesi

Çocuklarda süt dişleri tamamlandıktan sonra ortodontik açıdan çene gelişimi kontrolü yapılması gerekir. Bu dönemde ortodontik tedavi açısından yapılacak uygulamalar kısıtlıdır. Ancak parmak emme, yanlış yutkunma gibi problem yaratabilecek alışkanlıkları giderici basit uygulamalar yapılabilir.

ortodontik-tedaviye-hangi-yasta-baslanir-karisik-dislenme-donemi-pedodonti-ortodonti

Karışık Dişlenme Dönemi

Kalıcı dişlerin ağız içine gelmeye başladığı dönem olduğundan çene darlığı olan vakalarda çapraşıklık sıklıkla görülen problemler arasındadır.

Çapraşıklık oluşması ortodontik tedaviye hemen başlanması gerektiği anlamına gelmez. Erken dönem tedavisi gerekli olan vakalara müdahale edilir.

surekli-dislenme-doneminde-ortodontik-tedavi-ortodontik-tedaviye-hangi-yasta-baslanir

Sürekli Dişlenme Dönemi

Ortodontinin en sık uygulandığı dönemdir. Büyüme-gelişimde bireysel farklılıklar olduğu için sürekli dişlerin tamamlanması her vakada aynı yaşta görülmemektedir. Bu nedenle ortodontide kronolojik yaştan daha çok kişinin kemik yaşı dikkate alınır. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip her birey bu dönemde tedavi görebilir.

eriskin-ortodontisi-bagdat-caddesi-ortodontik-tedaviye-baslama-yasi

Erişkin Ortodontisi

Büyüme-gelişim döneminde tedavi görmemiş kişiler, ağızda diş çekimine bağlı dişlerin boşluklara devrildiği; buna bağlı olarak implant yada protez yapılamayan vakalar, diş eti sağlığı bozulmuş ve kemik desteğini yitirerek yer değiştiren dişlere sahip bireyler, yaşlanmayla birlikte gülme hattının değişmesi vb nedenlerle ortodonti ihtiyacı olan vakalar her yaşta tedavi olma şansına sahiptir.

Tedavi planlamasında öncelikle kişinin beklentisi dikkate alınır; bazı vakalarda ortodontiestetik diş hekimliği birlikteliği ile daha güzel sonuçlara ulaşılır. Ağızdaki probleme dönük kısa süreli ortodontik tedaviler erişkin ortodontisinde sıklıkla yapılan uygulamalardır.

Ortodontik Tedavi

Sabit Ortodontik Tedaviler

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plak (invisalign) ile Ortodontik Tedavi