fbpx
Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

İmplant ve Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?

This post is also available in: tr

İmplantı ne kadar süre kullanabilirim? İmplantların kullanım süresi nedir?

 

İmplant ve protezlerin ömrü ne kadardır?

 

İmplantların kullanım süresi bize en çok sorulan sorulardandır. Bu konuda aşağıdaki örneği vermekteyiz.

İmplantlarınızın uzun ömürlü olması için iyi planlama, kaliteli ürünler, başarılı tedavi ve sürekli takip gereklidir.

1965 yılında İsveç Göteborg’ da yaşayan Gösta Larsson, Profesör Per-Ingvar Brånemark tarafından  implantlarla tedavi edilen ilk hasta oldu. Larsson 2006′ da vefat ettiğinde, kırk yılı aşkın süredir kullandığı implantları halen ağzındaydı ve tamamen işler durumda kalmıştı.

Brånemark’ın ikinci implant yaptığı kişi, Sven Johansson Göteborg’lu bir taksi şoförüydü. 20. yüzyılın ortalarında, 40 yaşındaki bir kişinin tamamen dişsiz kalması nadir görülen bir durum değildi. Protezleri vardı ancak mutlu değildi.  Arabasına  ilk implant yapılan kişi olan Gösta Larsson’ u alıp Dr. Brenamark’ ın kliniğine götürürken onun hikayesini öğrenmişti.

Göteborg’ lu Sven Johansson’ a 1967′ de implantlar yapıldı. Bu yıl 92 yaşında ve tedavisinin 50. yıldönümünü kutlayacak. Sven Johansson implantlar ve osseointegrasyon alanında yaşayan tarihin bir parçası ahaline geldi. Sven’ in eksik dişleri, üst ve alt çenede toplam 11 adet Brånemark Sistemi implantının desteklediği iki adet tam çene altın / akrilik köprü ile restore edilmişti. Nobel Biocare tarafından daha da geliştirilen bu sistem hala günümüzde yaygın olarak kullanılan en başarılı uygulamalardan birisidir.

Ancak  implant yaptırmış olmak ve 50 yıldır implant kullanıyor olmak başka şeylerdir.

Dental implantları uzun yıllar kullanabilmeniz için birçok önemli nokta vardır. Öncelikle, implantların kalitesinin iyi olduğundan emin olmanız önemlidir, çünkü protez veya başka restorasyonlar implantlara bağlanmaktadır. İmplant ve üzerine gelecek parçalar  tasarımlarından,  birbirlerine bağlantı hassasiyetine kadar implant ve taşıyıcı (abutment) ve restorasyonu ilgilendiren pek çok ayrıntı içermektedir.  İkinci önemli konu ise, diş hekiminiz tarafından düzenli takip edilmeniz, kişisel ve profesyonel bakımlarınızın yapılmasıdır.

Diş implantlarınızı ve protezlerini uzun yıllar kullanmak  istiyorsanız, implantlarınıza, diş kontrollerine ve kişisel bakımınıza önem vermek zorundasınız.

 

 

Dental İmplant

İmplantlar Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum.