fbpx
Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

İmplant Sözlüğü

This post is also available in: tr

Dental implantlar konusunda araştırma yapıyorsunuz fakat birçok yerde karşınıza teknik terimler çıkıyor ve kafanızı daha da karıştırıyor. Bu problemi yaşayanlar için küçük bir implant sözlüğü hazırladık. 

İmmediate İmplant:

Diş çekimi ile birlikte aynı gün implantın yerleştirilmesi anlamına gelir. Vaka izin verdiği sürece en çok tercih ettiğimiz uygulamadır.

 

İmmediate Restorasyon:

İmplantın yerleştirildiği gün, implanta bağlı bir geçici dişin yapılmasıdır. Karşı çene ile arasında mesafe bırakılıp dişin değmeyeceği şeklide hazırlık yapılır. İmplantın kaynaşması tamamlandiğında daimi restorasyon takılır.

 

İmmediate Loading:

İmplantın yerleştirildiği gün üzerine protezinin takılıp karşılıklı dişlerin değmesi ve çiğneme fonksiyonunu yapabilmesi sağlanır. All-on-four veya All-on-six konseptinde, tamamen dişsiz gelen bir kişi, birkaç saat içerisinde yapılan implantları ve sabit dişleriyle yemek yiyebilir.

 

Abutment:

İmplant üzerine vidalanıp kaplamayı taşıyan parçaya denir.

 

İmplantların üzerine yerleştirilen ve porselen kuronların tutunmalarını sağlayan titanyum ya da zirkonyumdan hazırlanan yapılardır.

 

Standart Abutment:

İmplant üzerine firma tarafından prefabrik olarak üretilen titanyum parçalardır.

 

 

 

 

implant sozlugu - dental implant terimleri

 

Custom Abutment:

İmplant üzerine kişiye özel olarak laboratuvar ortamında hazırlanan titanyum ya da zirkonyum yapılardır. Avantajları, implant bölgesinde ideal estetik görünümün sağlanması ve dişeti sağlığının korunmasıdır.

 

 

İmplant

Dental İmplantlar Hakkında Bilgiler