fbpx
Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

İmplant Sonrası Ağız ve Diş Bakımı

This post is also available in: tr

İMPLANT VE PROTEZLERİN BAKIMI

Dental implant sonrası ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır? Doğru ağız hijyeni ve bakımı ile diş ve implant kaybı engellenebilir. İşte dişlerinizi temiz ve sağlıklı tutmak için birkaç genel ipucu. Size en uygun yöntemler için her zaman diş hekiminize danışın.

İmplant çeşitleri hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz.

– Günde en az iki kez dişinizi fırçalayın.

Dişlerinizi yemeklerden sonra yaklaşık üç dakika boyunca veya günde en az iki kez iyice fırçalayın. Yemekten yaklaşık 20 dakika sonra beklemeniz önerilir.

– Diş ipi kullanın.

Bakteriler ister implant ister kendi dişiniz olsun, ağız içerisinde buldukları dişler asındaki dar boşluklara yerleşmeyi severler. Fırçalamadan önce diş ipi veya diş arası fırçası ve diş fırçası kullanmak bakterileri temizlemeye yardımcı olur.

– Dilinizi fırçalayın.

Ağız içerisinde en fazla bakteri, dil üzerinde yer alır. Her akşam, bu iş için özel üretilmiş dil fırçaları ile (biz Dilsili öneriyoruz) temizlik yapmalısınız.

– Doğru diş fırçasını bulun.

Yumuşak uçlu ve küçük başlıklı diş fırçalarını öneriyoruz. Kliniğimizde düzenli kontroller ile takip etiğimiz kişilerde ağız sağlığıyla ilgili en büyük sorunun, aşırı sert ve fazla diş fırçalama sonrası aşınan diş yüzeyleri olduğunu görüyoruz.Bu yüzden yumuşak diş fırçaları kullanarak dişlere bastırılmadan fırçalanmasını öneriyoruz. “Curaprox 5460” ve Colgate’ in ürettiği “Black Line” en sevdiğimiz yumuşak fırçalar. Bir diğer alternatif ise Oral B nin elektrikli diş fırçası. Özellikle yumuşak fırça ucu ile birlikte Genious 800 veya 9000 serisini tavsiye ediyoruz.

– Kısa başlıklı diş fırçaları ağzınızın arkasındaki dişlere ulaşmak için tasarlanmıştır.

– Diş fırçanızın 3-4 sıra fırça kılları olmalı ve tutulması ve ağız çevresinde hareket etmesi kolay olmalıdır.

– Diş fırçanızı her iki ayda bir değiştirin. Eski bir diş fırçası% 30 daha az bakteri plağı kaldırabilir ve ağız bakımı için yeterli olmayacaktır.

– Modern elektrikli diş fırçaları manuel diş fırçalarından daha iyi temizler. Ayrıca çocukların kullanımı daha kolaydır. Onların hızlı, otomatik fırça hareketleri fırçalama süresini iki dakikaya düşürebilir.

– Daima diş macunu kullanın.

Diş macunu sadece size taze nefes vermek değil aynı zamanda fırçanızı temiz tutmaya yardımcı olur. Florürlü diş macunu, jel veya ağız yıkamasının çürük oluşumunu azalttığı gösterilmiştir. Florürün koruyucu etkisini desteklediğinden, fırçalamadan sonra ağzınızı durulamak için yalnızca biraz su kullanın.

– Çiğnemek dişlerinizi formda tutar.

Elmalar, havuçlar veya fındık gibi çiğneme ihtiyacı olan atıştırmalıklar, ağızda tükürük üretimini artırır. Tükürük dişleri temizler. Yüksek lifli olan yiyecekler (örneğin taze meyve, tahıl ürünleri ve çiğ sebze) diş sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

– Yolda sakız çiğnemek.

Gün içerisinde dişlerinizi fırçalamak her zaman kolay olmayabilir. Her yemekten sonra en az 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemek tükürüğü arttırır, bakteriler tarafından üretilen asitlerden nötralize ederek dişlerinizi korur.

– Şekeri kesin.

Ağzınızda bakteri plağı miktarını azaltmak için yemekler arasında şekerli yiyecek veya içeceklerden kaçının. Gizli şekere dikkat edin.

– Yılda iki kez diş hekiminize görünün.

Düzenli kontroller ve diş hekimliği hijyen randevuları, tartarın azaltılmasına ve boşlukların önlenmesine yardımcı olur; Diş eti hastalığı daha önce tespit edilebilir.

Dental İmplant

İmplantlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum.