fbpx
Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

Invisalign Sıkça Sorulan Sorular

This post is also available in: tr

Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf plak tedavisi, özellikle son yıllarda yapay zekanın gelişmesiyle birlikte daha da yaygınlaşan bir tedavi şeklidir. Telsiz ortodontik tedavi olarak da bilinmektedir. 

Invisalign ; yani şeffaf plak tedavisi (telsiz ortodonti) hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Bize sıklıkla sorulan soruları cevaplamaya çalışacağız.

 

 

invisalign - seffaf plak - telsiz ortodonti

 

SIK SORULAN SORULAR

 

Invisalign (şeffaf plaklar) dişleri nasıl düzeltir?

Invisalign uygulamasında dişler, sabit tedavide olduğu gibi yer değiştirerek zaman içerisinde düzelirler. Dişlerinizden alınan kayıtlar sisteme 3 boyutlu olarak yüklenir. Tedavi sonunda ulaşılmak istenen kapanış ve diş görünümü için bilgisayardaki algoritma, hangi dişlerin ne kadar sürede ne şekilde hareket etmesi gerektiği ile ilgili bir öngörü yapar. Buna ‘ClinCheck’ denir.

ClinCheck ile, dişlerin tedavi boyunca yapacağı hareketler ve bunları kaç plakla yapabileceği görülür. Bu aşamada sistem, eğer gerekliyse tedavi planında değişiklik yapabilmeye de olanak tanır. Plan onaylandığında plaklar 3D dijital printer kullanılarak basılıp hekime yollanır.

 

Telsiz ortodontik tedavilerde neden Invisalign markasını tercih ediyoruz?

Şeffaf plak tedavisi, gelişmiş bir  laboratuvar altyapısı, tecrübe ve ileri teknolojik destek gerektirir. Invisalign, uzun yıllardır milyonlarca ortodontik vaka tedavisi yapmış ve kendini kanıtlamış inovatif bir sistemdir.

 

Invisalign’ ı Kimler Uygulayabilir?

Invisalign, bir ortodontik tedavi methodudur. Diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi Invisalign’ da da en önemli süreç, tedavi planlamasıdır. Dolayısı ile Invisalign’ ın, ortodonti üzerine 4 yıl üniversitede uzmanlık eğitimi almış ortodontistler tarafından yapılması gerekmektedir. Ortodonti uzmanlık eğitiminde, diş hekimliği eğitiminden farklı olarak dişlerin hareket mekanizmaları, biyolojik cevapları ve ortodontik tedavi planlama ve prosedürleri öğretilir.

Invisalign tedavileri yapabilmek için ayrıca Align Technology tarafından verilen eğitim sonucunda Invisalign sertifikası almış olmak gereklidir.

 

Itero Nedir?

Itero, Invisalign Sistemi’ ne entegre ağız içi kameradır. Bir kaç dakikada yapılan ağız içi tarama ile tedavi sonucunuzu daha tedaviye başlamadan Itero ekranında görebilirsiniz. Tedaviye karar verdiğinizde, ağız içi kamera kayıtlarınız direk Invisalign merkezine gönderilir ve hem ağızdan ölçü verme zahmetinden kurtulursunuz, hem de plaklarınıza daha kısa sürede kavuşursunuz.

 

Dijital Ölçü Alma Nedir?

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavilerde 2 tip kayıt alınabilir:

Birincisi klasik diş hekimliği uygulamalarında yapılan, içine ölçü maddesi konan kaşıklarların ağız içerisine yerleştirilmesiyle alınan ölçülerdir. Bu ölçüler, plağın üretileceği merkeze gittiğinde tarayıcılarla taranarak bir model oluşturulur ve daha sonra tedavi planlaması ve plak üretimi gerçekleşir.

İkinci kayıt alma yöntemi ise, dijital teknoloji kullanımı ile mümkün olan Itero ağız içi kamera ile dişlerinizin görüntüsünün alınmasıdır. Bu şekilde alınan kayıtlara ‘Dijital Ölçü’ denir.

 

Dijital Ölçü Alma, Tedavi Başlangıç Süresini Kısaltır mı?

Evet. Bu yöntemde ölçü safhası atlanıp direk planlama ve üretim aşamasına geçildiği için ortalama 1 ay zaman kazandırır.

 

Ortodontik Tedavi Sonucunu, Tedaviye Başlamadan Önce Görebilir miyim?

Evet. Bir kaç dakikada yapılan Itero ağız içi tarama ile tedavi sonucunuzu daha tedaviye başlamadan Itero ekranında görebilirsiniz.

 

Telsiz Ortodontik Tedavi Nedir?

Şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavilere “Telsiz Ortodonti” ya da “Telsiz Ortodontik Tedavi” denir.

 

Şeffaf Plak Nedir?

Dişlerin üzerine takıp çıkartılabilen, neredeyse ağız içerisinde görünmeyen, kişiye özgü hazırlanan plaklardır. Dişlerde hareket vermek üzere 3 boyutlu bilgisayar ve printer yardımıyla üretilirler.

 

Şeffaf Plak ile Uygulanan Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Telsiz ortodontik tedavi sırasında çoğu zaman kimse şeffaf plaklarınızı fark etmeyecektir. Sabit ortodontik tedavilerdeki yeme-içme kısıtlamaları telsiz ortodontik tedavilerde yoktur. Çok özel günlerde (Düğün, şampiyonluk maçı vb) bir kaç saatliğine plaklarınızı takmayabilirsiniz.

 

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

Sabah ve akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra plaklarınızı da ılık su altında fırçalamalı ve temiz olarak takmalısınız. Temizleme kristalleri ve tabletleri de ekstra hijyen sağlamak için kullanılabilir.

 

Şeffaf Plaklarla Yemek Yiyebilir Miyim?

Yemek yerken plakları çıkartmanız gerekir.

 

Şeffaf Plaklarla Bir Şey İçebilir Miyim?

Şeffaf plaklarla su içebilirsiniz ama özellikle sıcak içecek içmemelisiniz. Plağın yapısı termoplastik olduğu için sıcakla deforme olabilir.

 

Şeffaf Plakları Günde Kaç Saat Takmam Gerekir?

Tedavinizin hızlı ilerlemesi için yemek saatleri dışında plakların günde ortalama 20 saat ağızda takılı olması gereklidir.

 

Ortodontik Tedavim Bittiğinde Dişlerimin Eski Haline Dönmemesi İçin Bir Şey Yapılacak mı?

Bütün ortodontik tedavilerde olduğu gibi, plak tedavilerinden sonra da dişlerin içe bakan yüzeylerine anatomik olarak yerleştirilen ve dışardan görünmeyen sabit retainer yapılır.

 

Şeffaf Plakların Yapısı Nedir? Sağlığıma Herhangi Bir Zararı Var Mı? 

Plaklar özel termoplastik malzemeden yapılmıştır. Bisphenol-A gibi sağlığa olumsuz etkisi olabilecek madde içermez. Bu nedenle, çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde güvenle kullanılabilir.

 

Var Olan Diş Tedavilerimi Invisalign Tedavimden Önce Mi Yaptırmalıyım?

Diş tedavilerinizin planı ortodontistiniz tarafından yapılır. Plak tedavisi öncesi çürük, diş taşı vb problemler giderilirken, lamina gibi estetik uygulamalar invisalign sonrasına bırakılır.

 

Şeffaf Plaklar Konuşmamı Etkiler Mi?

Hayır. Plaklar tamamen kişiye özgü hazırlandığı ve damak kısmı boş olduğu için konuşmanızda bir değişiklik olmayacaktır.

 

Şeffaf Plaklar Ağızda Yara Yapar Mı? 

Hayır. Invisalign plakların kenarları özel şekilde inceltildiği için hiç bir rahatsızlık hissetmezsiniz.

 

Invisalign Tedavi Kontrolleri Hangi Sıklıkta Yapılır?

Normalde 4-6 haftada bir randevu oluşturulur. Ancak Invisalign kontrolleri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer kişi şehir ya da ülke dışından geliyorsa tedavi planlaması daha uzun randevu aralıklarına izin verecek şekilde yapılabilir.

 

Diş Teli Tedavisinden Şeffaf Plaklara Geçilebilir mi?

Evet, geçilebilir.

 

Invisalign Ağrılı Bir Tedavi midir? Şeffaf Diş Plakları Ağrı Yapar Mı?

Sistem hafif kuvvet prensibine göre çalıştığı için çok yoğun ağrı olmaz. Ancak plak değişikliklerinde dişlerde hafif bir baskı hissi olur ve genelde 3 gün içersinde bu his kaybolur.

 

Invisalign Her Yaşta Yapılabilir Mi?

Invisalign, çoğunlukla erişkinlerde ve gençlerde uygulanan bir sistemdir. Çocuklarda vakaya bağlı olarak ortodonti uzmanı tedaviye karar verebilir.

 

Invisalign Tedavi Ücretleri Ne Kadardır? Sabit Ortodontik Tedavi ile Arasında Farklılık Var mıdır?

Invisalign şeffaf plak tedavisi ücreti, vakanın durumuna göre belirlenir. Basit ve orta şiddette vakalar için ücretlendirme, sabit tel tedavisi fiyatı düzeyindedir. Daha şiddetli vakalarda tedavi süresi ve takılacak plak sayısı artacağından, maliyet de artar.

 

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vakanın durumuna ve kişinin plak takma yoğunluğuna bağlı olarak tedavi süresi değişebilir. Ortalama tedavi süresi 3 ay – 18 aydır.

 

 

Şeffaf plaklar ağızda yara yapar mı? Konuşmayı etkiler mi? Ağız kokusu yapar mı? Şeffaf plak temizleme kristali nedir? Tedavi sonucunu, tedaviye başlamadan önce görebilmek mümkün mü? Tedavi süresi ne kadardır? Başka şehir ya da ülkeden tedavi olabilmek mümkün mü? Yeme – içme etkilenir mi? Şeffaf plak tedavi ücretleri nedir?

Kliniğimizde şeffaf plak tedavisi hakkında bize sıkça gelen soruları, telsiz ortodonti hakkında merak edilenleri kliniğimiz kurucu hekimlerinden Ortodonti Uzmanı Dr. Günseli Uygur bu videoda cevaplıyor.