Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

Pedodonti

This post is also available in: entr

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Nedir?

Pedodonti, süt dişlerinin tedavilerini içeren diş hekimliği dalıdır. Süt dişleri tamamlandıktan sonra her çocuğun diş hekimi kontrolüne götürülmesi gerekir. Çocukların dişleriyle sorun yaşamadan diş hekimi ile tanışmaları çok önemlidir. Diş hekimi fobisi oluşmaması için ilk randevuda diş tedavisinin yapılmaması daha uygun olur. Süt dişlerinin tedavisi hem çocuk genel sağlığı, hem de ileride çıkacak sürekli dişler açısından önem taşır. Bu nedenle süt dişlerine dolgu, ampütasyon, kanal tedavisi gibi gerekli tedavilerin yanı sıra koruyucu uygulamalar da yapılmalıdır.

pedodonti flor uygulamasi bagdat caddesi sonodentsonodent dis klinigi pedodontist fissur ortucu

Fissür Örtücü Uygulaması:

Fissür örtücü, azı dişlerinin çiğneme yüzeylerini örten ve dişleri çürüğe karşı koruyan diş rengindeki akıcı kıvamlı bir dolgu maddesidir.

Fissür örtücü çok ince yapısı ile oluğun üzerini kapatıp o bölgenin mikrop, yemek artığı gibi dış etkenlerden korunmasına, dolayısı ile bu bölgeden çürük başlamasına engel olmaktadır.

Fissür örtücü genellikle 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı büyük azı dişlerine uygulanır.

 

flour-uygulamasi-bagdat-caddesi-sonodent

Flor Uygulaması:

Fluorür dişlerin çürüğe karşı direncini arttıran bir maddedir. Dişlere kaşık ile fluorür içeren jel uygulanması fluorürün etkisinin açığa çıkmasına neden olur. Fluor tabletlerinin kullanılmasının lokal uygulama kadar etkili olmadığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Fluorid uygulamasının amacı,

  • Çocuklarda özellikle başlangıç halindeki çürüklerde diş minesinden kaybolan minerallerin tekrar kazanılması ve dişin mine tabakasının güçlenmesini sağlamaktadır.

  • Çürük riskini azaltmaktadır

  • Fissür örtücü ve yüzeysel flourürün birlikte uygulanması, çürüğü engellemede en iyi sonucu verir.

yer tutucu pedodonti bagdat caddesi sonodent

Yer Tutucu:

Süt dişlenme döneminde eğer zamanından önce süt dişi çekimi yapılması gerekirse açılacak olan boşluğa yer tutucu denilen basit bir aygıt yerleştirilmelidir.

Bu aygıtın görevi ileride o bölgede çıkacak olan sürekli dişin yerini korumak ve ortodontik problem oluşmasını engellemektir.

Çocuğunuzun diş gelişimi kontrollerinin 6 ayda bir, mutlaka bir pedodonti uzmanı tarafından yapılması önerilmektedir.

 

 

[/vc_message]

Bizimle Canlı İletişime Geçin.

Randevunuzu Birlikte Oluşturalım.

This post is also available in: entr