Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

Invisalign

This post is also available in: tr

 

Invisalign (Şeffaf Plak Tedavisi)

Invisalign, kişiye özel olarak üretilen ve takıp çıkartılabilen bir seri akıllı plak kullanılan dijital ortodontik tedavi uygulamasıdır. Her plak değişikliğinde, dişlerde yavaş yavaş düzelme görülür. Ortalama 2 haftada bir plak değişikliği yapılır. Ortodontik tedavi planı, bilgisayarda 3 boyutlu olarak yapılarak tedavi sonucunu önceden görmeye olanak sağlar. Invisalign yazılımının gerçekleştirdiği sanal tedavi planında dişlerin tedavi boyunca gerçekleştireceği hareketler görülebilir.

Tedavinin avantajları, plakların estetik görünümlü olması, kolay temizlenebilmesi, rahat kullanılabilmesi ve kişiye özel olmasıdır.

Bu nedenle günlük hayata müdahale etmeden dişlerdeki ortodontik problemleri değiştirmenin en iyi yolu Invisalign tedavileridir.

Şeffaf Plak tedavileri, A.B.D. merkezli Invisalign (Align Tech) digital alt yapısı kullanılarak uygulanır.

Nasıl Uygulanır ?

Ortodonti uzmanı, ilk seansta Itero ağız içi kamerayla diş kayıtlarınızı alarak ortodontik planlama yapar. Kayıtları laboratuvara göndererek , plana uygun akıllı plak üretilmesi talimatını verir. Laboratuvar, plak üretimine geçmeden önce tedavinin 3 boyutlu olarak gelişimini gösteren vaka analiz simülasyonunu gönderir. Simülasyon görüntüsü, ortodontik plana uygun ve biyolojik uyumlu hazırlanmışsa, ortodonti uzmanı plakların hazırlanması için onay verir ve süreç başlar.

Aligner Tedavilerinde Başarı:

Plak uygulamaları da sabit ortodontik tedaviler gibi ancak doğru planlandığında ve uygulandığında başarıya ulaşabilir. Sabit tedavilerden farkı, kullanım kolaylığıdır.

 

 

Itero

Ortodontik tedavi sonunda dişlerinizin nasıl görüneceğini merak ediyor musunuz?
Itero ağız içi tarayıcısı ile, dakikalar içerisinde ortodontik tedavi sonucunuzu görme şansınız var.
 
Invisalign (Şeffaf plak) uygulamaları ile dişler, sabit ortodontik tedavide olduğu gibi yer değiştirerek zaman içerisinde düzelirler. Plak uygulamaları, ciddi ortodonti bilgisi ve tecrübesi, gelişmiş bir  laboratuvar altyapısı ve klinik ekipman desteği gerektirir. Invisalign, A.B.D. merkezli, uzun yıllardır milyonlarca ortodontik vaka tedavisi yapmış ve kendini kanıtlamış bir sistemdir.
 
Align sistemi, Itero tarayıcı ile ortodontik tedaviyi bir üst boyuta taşımıştır. Klinik randevunuzda bir kaç dakikada yapılan ağız içi kamera çekimi ile, hem ölçü verme zahmetinden kurtulacak, hem de tedavi sonucunuzu klinikteki ekranda görerek kararınızı netleştirebileceksiniz. Itero, direk invisalign sistemine bağlı olduğu için, ölçülerin uluslararası transferi gibi zaman kaybettiren prosedürleri atlamış ve bir an önce plaklarınıza kavuşmuş olacaksınız.
 

SIK SORULAN SORULAR

INVISALIGN DİŞLERİ NASIL DÜZELTİR?

Invisalign uygulamasında dişler, sabit tedavide olduğu gibi yer değiştirerek zaman içersinde düzelirler. Dişlerinizden alınan kayıtlar sisteme 3 boyutlu olarak yüklenir. Tedavi sonunda ulaşılmak istenen kapanış ve diş görünümü için bilgisayardaki algoritma, hangi dişlerin ne kadar sürede ne şekilde hareket etmesi gerektiği ile ilgili bir öngörü yapar. Buna ‘ClinCheck’ denir. ClinCheck ile, dişlerin tedavi boyunca yapacağı hareketler ve bunları kaç plakla yapabileceği görülür. Bu aşamada sistem, eğer gerekliyse tedavi planında değişiklik yapabilmeye de olanak tanır. Plan onaylandığında plaklar 3D dijital printer kullanılarak basılıp hekime yollanır.

 

NEDEN INVISALIGN?

Plak uygulamaları, gelişmiş bir  laboratuvar altyapısı, tecrübe ve ileri teknolojik destek gerektirir. Invisalign, uzun yıllardır milyonlarca ortodontik vaka tedavisi yapmış ve kendini kanıtlamış inovatif bir sistemdir.

 

INVISALIGN’I KİMLER UYGULAYABİLİR?

Invisalign, bir ortodontik tedavi methodudur. Diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi Invisalign’da da en önemli süreç, tedavi planlamasıdır. Dolayısı ile Invisalign’ın, ortodonti üzerine 4 yıl üniversitede uzmanlık eğitimi almış ortodontistler tarafından yapılması gerekmektedir. Ortodonti uzmanlık eğitiminde, dişhekimliği eğitiminden farklı olarak dişlerin hareket mekanizmaları, biyolojik cevapları ve ortodontik tedavi planlama ve prosedürleri öğretilir.

Invisalign tedavileri yapabilmek için ayrıca Align Technology tarafından verilen eğitim sonucunda Invisalign sertifikası almış olmak gereklidir.

 

ITERO NEDİR?

Itero, Invisalign Sistemi’ne entegre ağız içi kameradır. Bir kaç dakikada yapılan ağız içi tarama ile tedavi sonucunuzu daha tedaviye başlamadan Itero ekranında görebilirsiniz. Tedaviye karar verdiğinizde, ağız içi kamera kayıtlarınız direk Invisalign merkezine gönderilir ve hem ağızdan ölçü verme zahmetinden kurtulursunuz, hem de plaklarınıza daha kısa sürede kavuşursunuz.

 

DİJİTAL ÖLÇÜ NEDİR?

Şeffaf plak uygulamalarında 2 tip kayıt alınabilir:

Birincisi klasik olarak dişhekimliği uygulamalarında yapılan, içine ölçü maddesi konan kaşıklarların ağız içersine yerleştirilmesiyle alınan ölçülerdir. Bu ölçüler, plağın üretileceği merkeze gittiğinde tarayıcılarla taranarak bir model oluşturulur ve daha sonra tedavi planlaması ve plak üretimi gerçekleşir.

İkinci kayıt alma yöntemi ise, dijital teknoloji kullanımı ile mümkün olan Itero ağız içi kamera ile dişlerinizin görüntüsünün alınmasıdır. Bu şekilde alınan kayıtlara ‘Dijital Ölçü’ denir.

 

DİJİTAL ÖLÇÜ TEDAVİ BAŞLANGIÇ SÜRESİNİ KISALTIR MI?

Evet. Bu yöntemde ölçü safhası atlanıp direk planlama ve üretim aşamasına geçildiği için ortalama 1 ay zaman kazandırır.

 

TEDAVİ SONUCUNU BAŞLANGIÇTA GÖREBİLİR MİYİM?

Evet. Bir kaç dakikada yapılan Itero ağız içi tarama ile tedavi sonucunuzu daha tedaviye başlamadan Itero ekranında görebilirsiniz.

 

TELSİZ ORTODONTİ NEDİR?

Şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavilere ‘Telsiz Ortodonti’ denir.

 

ŞEFFAF PLAK NEDİR?

Dişlerin üzerine takıp çıkartılabilen, neredeyse ağız içersinde görünmeyen, kişiye özgü hazırlanan plaklardır. Dişlerde hareket vermek üzere 3 boyutlu bilgisayar ve printer yardımıyla üretilirler.

 

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNİN AVANTAJI NEDİR?

Tedavi sırasında çoğu zaman kimse plaklarınızı fark etmeyecektir. Sabit tedavideki yeme-içme kısıtlamaları plak tedavilerinde yoktur. Çok özel günlerde (Düğün, şampiyonluk maçı vb) bir kaç saatliğine plaklarınızı takmayabilirsiniz.

 

PLAKLAR NASIL TEMİZLENİR?

Sabah ve akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra plaklarınızı da ılık su altında fırçalamalı ve temiz olarak takmalısınız. Temizleme kristalleri ve tabletleri de ekstra hijyen sağlamak için kullanılabilir.

 

PLAKLARLA YEMEK YİYEBİLİR MİYİM?

Yemek yerken plakları çıkartmanız gerekir.

 

PLAKLARLA BİR ŞEY İÇEBİLİR MİYİM?

Plaklarla su içebilirsiniz ama özellikle sıcak içecek içmemelisiniz. Plağın yapısı termoplastik olduğu için sıcakla deforme olabilir.

 

PLAKLARI GÜNDE KAÇ SAAT TAKMAM GEREKİR?

Tedavinizin hızlı ilerlemesi için yemek saatleri dışında plakların günde ortalama 20 saat ağızda takılı olması gereklidir.

 

TEDAVİ BİTİNCE DİŞLERİM TEKRAR BOZULMASIN DİYE ÖNLEM ALINACAK MI?

Bütün ortodontik tedavilerde olduğu gibi, plak tedavilerinden sonra da dişlerin içe bakan yüzeylerine anatomik olarak yerleştirilen ve dışardan görünmeyen sabit retainer yapılır.

 

PLAKLARIN YAPISI NEDİR? SAĞLIĞIMA ZARAR VERİR Mİ?

Plaklar özel termoplastik malzemeden yapılmıştır. Bisphenol-A gibi sağlığa olumsuz etkisi olabilecek madde içermez. Bu nedenle, çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde güvenle kullanılabilir.

 

DİŞ TEDAVİLERİMİ INVISALIGN ÖNCESİ Mİ YAPTIRMALIYIM?

Diş tedavilerinizin planı ortodontistiniz tarafından yapılır. Plak tedavisi öncesi çürük, diştaşı vb problemler giderilirken, lamina gibi estetik uygulamalar invisalign sonrasına bırakılır.

 

PLAKLAR KONUŞMAMI ETKİLER Mİ?

Hayır. Plaklar tamamen kişiye özgü hazırlandığı ve damak kısmı boş olduğu için konuşmanızda bir değişiklik olmayacaktır.

 

PLAKLAR AĞIZDA YARA YAPAR MI?

Invisalign plakların kenarları özel şekilde inceltildiği için hiç bir rahatsızlık hissetmezsiniz.

 

INVISALIGN TEDAVİ KONTROLLERİ NE SIKLIKTA YAPILIR?

Normalde 4-6 haftada bir randevu oluşturulur. Ancak Invisalign kontrolleri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer kişi şehir yada ülke dışından geliyorsa tedavi planlaması daha uzun randevu aralıklarına izin verecek şekilde yapılabilir.

 

TEL TEDAVİSİNDEN INVISALIGN’A GEÇEBİLİR MİYİM?

Evet, geçilebilir.

 

INVISALIGN AĞRILI BİR TEDAVİ MİDİR?

Sistem hafif kuvvet prensibine göre çalıştığı için çok yoğun ağrı olmaz. Ancak plak değişikliklerinde dişlerde hafif bir baskı hissi olur ve genelde 3 gün içersinde bu his kaybolur.

 

INVISALIGN HER YAŞTA YAPILABİLİR Mİ?

Invisalign, çoğunlukla erişkinlerde ve gençlerde uygulanan bir sistemdir. Çocuklarda vakaya bağlı olarak ortodonti uzmanı tedaviye karar verebilir.

 

INVISALIGN TEDAVİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Tedavi ücreti, vakanın durumuna göre belirlenir. Basit ve orta şiddette vakalar için ücretlendirme, sabit tel tedavisi fiyatı düzeyindedir. Daha şiddetli vakalarda tedavi süresi ve takılacak plak sayısı artacağından, maliyet de artar.

 

INVISALIGN TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Vakanın durumuna ve kişinin plak takma yoğunluğuna bağlı olarak tedavi süresi değişebilir. Ortalama tedavi süresi 3 ay-18 aydır.

 

This post is also available in: tr