Telefon

0 (216) 348 37 37

Adres

Bağdat Caddesi Birgen Plaza No:226-16 Kat: 4 Çiftehavuzlar/Kadıköy

E-mail

info@sonodent.com.tr

İmplant

This post is also available in: entr

Dental implant nedir?

İmplantlar eksik diş/dişlerin yerine geçen titanyumdan üretilmiş yapay diş kökleridir.

Dental implantlar çok küçüktür, normalde yaklaşık 10 mm uzunluğunda ve 3-5 mm genişliğindedir.

Bir veya daha fazla diş eksikliklerinde ya da tüm çene dişsizliklerde, boşlukların doldurulması için gerçek diş kökleri gibi restorasyonlara destek oluştururlar.

İmplant, diş hekiminiz tarafından planlanan bölgelere yerleştirildikten sonra çene kemiğiyle kaynaşması (osseointegrasyon) için alt çenede 8 hafta, üst çenede 16 hafta uykuda bırakılır.

Bu sürenin sonunda implantlarınız tıpkı diş kökleriniz gibi protezleriniz için sağlam bir temel oluşturur.

Kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen diş implantları, diş kayıplarına hızlı, güvenli, uzun ömürlü ve estetik çözümler getirmektedir.

 

Neden implant yaptırmalıyım?

Diş implantları sağladıkları pek çok avantaj nedeniyle, diş kayıplarının telafisinde bugün için kullanılan en başarılı tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

 

Uygulanması basit bir işlem

Diş implantları çoğunlukla basit bir cerahi ile 5-10 dakika içerisinde yerleştirilebilir.

 

Doğal bir gülümseme

Diş implantları üzerine yapılan restorasyonlar doğal dişiniz gibi görünür ve benzer şekilde hissedilir. Yeni dişin rengi ve formu diğer dişlerinize uygun yapılır. Doğal görümünlü, sabit ve sağlam dişler ile güvende hissedersiniz.

 

Normal yemek yeme

Dişlerinizi kaybettiğinizden beri bazı yemeklerden vazgeçtiniz mi? Yemek sırasında dişlerinizi temizlemek için sofradan kalkma ihtiyacı duyuyor musunuz? İmplantlar doğal dişlerin tam fonksiyonunu geri getirir. Dolayısıyla ne kadar sert, gevrek veya yapışkan olursa olsun, diş implantları sayesinde yemek yerken dişlerinizi düşünmek zorunda kalmazsınız.

 

Normal konuşma

Yakınlarınız veya arkadaşlarınızla konuşurken, eksik dişleriniz veya protezlerin varlığı konuşmanızı zorlaştırıyor mu? İmplantlar ile eksik dişleriniz tamamlanıp sabit restorasyonlara kavuşunca konuşmanız da eski haline gelir.

 

Komşu dişler bozulmadan kalır

Köprü gibi restorasyon yöntemlerinde eksik dişlerinize komşu dişlerin kesilip küçültülmesi, şekillendirilmesi gereklidir. Diş implantlarına bağlanan restorasyonlar ise komşu dişlere zarar vermez.

 

Çene kemiğini korur

Diş çekim bölgesinde zamanla çene kemiği erimeye başlar. Eksik diş bölgelerinde dişetinin çekildiğini görürüz. İmplantların yerleştirilmesi ile birlikte kemik içerisinde implantın varlığı gelecekte oluşacak kemik kaybının önüne geçer.

 

Kararlı ve rahat uyum

Diş implantları çene kemiğine sabitlendiğinden, genellikle diğer restorasyonlardan daha kararlı, daha rahat ve uzun ömürlüdür. Üstelik, diş implantları, vücudun onlara tolerans gösterdiği anlamına gelen biyouyumlu (biocompatible) materyalden yapılmıştır.

 

Uzun süreli ve kanıtlanmış bir çözüm

İlk hastaya 1965’te modern diş implantları yerleştirilmiştir. Günümüze kadar milyonlarca implant uygulanmış ve on yıllarca süren araştırmalarda; uygun bakım ve iyi ağız hijyeni ile implantların uzun yıllar ya da ömür boyu kullanılabileceği kanıtlanmıştır.

 

Maliyet etkinliği

İmplant tedavisi sağlığınıza ve refahınıza uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülebilir. Diğer restorasyonlarla karşılaştırıldığında, maliyetler ilk bakışta daha yüksek gözükebilir. Bununla birlikte, yüksek bakım masrafları, kaybolmuş çene kemiğinde potansiyel artış ve sonuçta daha fazla diş kaybı, diğer restorasyonları uzun vadede daha pahalı hale getirebilir.

 

Hangi implantları kullanıyoruz?

M.I.S. implant sistemi

https://www.mis-implants.com

 

NOBEL BİOCARE implant sistemi

https://www.nobelbiocare.com

İmplant tedavi seçenekleri
Tek diş eksikliği:

Herhangi bir nedenle bir dişiniz kaybettiğinizde, çözüm olarak kliniğimizde sadece implant tedavisi önerilmektedir. Hatta eski yapılmış köprüler bile değiştirilirken, aradaki diş boşluğunun implant ile tamamlanması ve dişlerinizin tek tek yapılması önerilmektedir.

 

implant uygulamasi bagdat caddesi implant fiyatlari 2019

 

Çok diş eksikliği:

Birden fazla implant yerleştirip birbirlerine köprü ile bağlanır. Eksik her diş için bir implant yapmak yerine daha az sayıda implant yapılmaya çalışılır. Her türlü diş kaybı senaryolarına göre ideal implant konumlandırmaları tanımlanmıştır. Size özel kaç adet implant ile nasıl bir üst protez yapısının en ideal olduğunu muayene sırasında size görsel ve yazılı olarak sunabiliriz.

sonodent dis klinigi implant fiyatlari 2019 bagdat caddesi

 

Tüm çene diş eksikliği:

Tüm diş eksikliklerinde yapılan hareketli protezlerde, zamanla çene kemiğinin erimesine bağlı olarak protez uyumunu kaybedebilir. Bu durumda protezin oynaması, altına besin kaçması vs… sorunlar yaşamaya başlarsınız. Aynı zamanda kemik erimesi nedeniyle oluşan anatomik değişiklikler sonucu dudaklarınızın veya yanaklarınızın çökmesi gibi yüz görünümünde estetik problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Dental implantlarla tedavi edilen dişsiz ağızlarda ise implantlar kemikle kaynaştığı için dişlerin güvenle fonksiyon görerek kemiğin sağlıklı kalması ve kişinin yüz hatlarının korunması sağlamaktadır.

 

Alt çenede iki implant destekli, hareketli protez:

Alt çene tüm diş eksikliklerinde protez kullanan kişiler, bazen protezin oynamasından ve altına besin kaçmasından yakınırlar. Alt çene protezinin konforunu arttırmak için en basit çözüm, implantlardır. Ön bölgede yerleştirilecek iki implant ile protez birbirine locator adlı bir parça ile birbirine bağlanır. Proteziniz sadece siz istediğiniz zaman çıkar. Hareketli bir protezi çene kemiğine implantlar ile sabitlemek, günlük konforunuzu arttırır.

All on 4 (alt çenede dört implant destekli sabit protez):

Alt çene tüm diş eksikliklerinde hareketli bir protezi herkes kullanmak istemeyebilir. Bu durumda size önerilecek tedavi, alt çenede dört adet implant üzerine vidalanarak sabitlenecek implant üstü bir protezdir. All-on-four (hepsi dört tane üzerinde) adlı bu protez tipi uzun yıllardır, başarıyla kullanılmaktadır. Proteziniz sadece diş hekiminiz tarafından istenildiği taktirde çıkartılabilir. Alt çenede sabit dişlerinizin olması tüm dişsizlik durumunda en çok önerilen tedavi seçeneğidir.

 

sonodent dis klinigi implant fiyatlari 2019

 

6 veya daha fazla implant destekli sabit protez:

Üst çene tüm diş eksikliklerinde hareketli bir protez kullananlar, damağın protez ile kapalı olmasının nasıl bir his olduğunu iyi bilirler. Üst çenede tüm dişsizlik durumunda uygulanacak en iyi tedavi seçeneği, implant destekli sabit bir protezdir. Bu tarz bir implant üstü protezde damak tamamen açıktır. Dişler birbirine köprü şeklinde bağlanmıştır. Sadece diş hekiminiz istediğinde çıkartılır. Üst çenede sabit, damağı açık bir proteze sahip olmak, yaşam kalitenizi ve özgüveninizi arttırır.

 

İmplant guide

M-GUIDE

M-GUIDE, endüstrinin en gelişmiş çözümüdür.

 • İmplantların yapılacağı bölgenin tomografisi M-Guide yazılımına aktarılıp, implantın protetik ve cerrahi planlaması yapılır.
 • Birkaç gün içerisinde cerrahi şablon hazırlanır. Şablon dayanıklı ve biyouyumlu malzemeden yapılmıştır.
 • Cerrahi günü implantlar, tek bir seansta ve çoğu zaman dikişsiz olarak yerleştirilir.
 • Protez aynı gün implantlara bağlanır. Aynı gün yeni implant destekli proteziniz ile yemek yiyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için; https://www.mis-implants.com/products/digital-dentistry/MGUIDE.aspx

NOBEL GUIDE

Bilgisayar destekli implantoloji sistemiyle, tamamen dişsiz ağızlarda bir kaç saat içerisinde implant ve sabit alt üst protez uygulaması yapılabilmektedir.

 • Bilgisayar destekli implant işleminin aşamaları şunlardır:
 • Klinik ve radyolojik kayıtlar alındıktan sonra yerleştirilecek implantlar bilgisayar ortamında planlanır.
 • Hazırlanan planlama, İsveç’teki Nobel Guide merkezine gönderilir.
 • Isveç’te hazırlanan özel rehber plak aracılığıyla tek seansta implantlar ağız içerisine yerleştirilir.
 • İmplantların yapıldığı gün sabit protez uygulaması yapılır.

Daha fazla bilgi için; www.nobelbiocare.com

 

nobel biocare implant bagdat caddesi

Sık sorulan sorular
Soru: İmplantların ömrü nedir?

Cevap: İyi bir planlama ile yerleştirilmiş ve protezleri en iyi şekilde yapılmış ve implant çevresindeki dokuların sağlıklı olduğu durumlarda implantların bir ömür kullanılmasını beklemekteyiz. Düzenli klinik kontroller ile olası risklerin azaltılmasıyla, pek çok implant yaptığımız kişi, implantlarını uzun yıllar ve sağlıkla kullanacaktır.

 

Soru: En iyi marka implant hangisidir?

Cevap: Günümüzde kullanılan implantların hepsi, yüksek teknoloji gerektiren yöntemlerle üretilmektedir. Kliniğimizde kullanılan her ürün gibi implantlar için de uyguladığımız kriterler mevcuttur.

 • Üretici firmanın kullandığı teknoloji,
 • Cerrahi ve protetik seçeneklerin ihtiyacımızı karşılaması
 • Uzun dönem başarıyı belgeleyen bilimsel yayınlar
 • Clean implant belgesi
 • İmplant firmasının Türkiye temsilcisinin hizmet kalitesi ve güvenirliliği.
 • Dünya çapında destek
 • Ömür boyu garanti

 

Yine de başarılı bir implant tedavisi için, doktorunuzun protetik ve cerrahi bilgisi, kullanılacak implantın markasından daha önemlidir.

 

Soru: İmplantların başarı oranı nedir?

Cevap: Kliniğimizde 2005 yılından bugüne implantlar uygulanmaktadır. İmplant başarı oranımız %98’dir. Başarısızlık durumunda, aynı gün veya birkaç ay bekledikten sonra yeni bir implant yerleştirilmektedir.

 

Soru: İmplantımın markasını bilmem gerekir mi?

Cevap: Evet, size uygulanan implantın markasını, modelini, üretim ve seri numarasını, nerede, kim tarafından hangi tarihte yapıldığını içeren bir raporunuzun olması önemlidir. İmplant üzerindeki protezlerin yıllar sonrasında değiştirilmesi gerektiğinde, bu bilgiler işlemi yapacak hekimin başarılı bir tedavi yapabilmesi için gerekli olacaktır. Bu bilgileri istemek en doğal hakkınızdır ve hekiminiz dışında, sizin tarafınızdan da bilinmesi son derece önemlidir.

 

Soru: İmplant ile birlikte aynı gün dişim takılabilir mi?

Cevap: Evet. İmplantların yerleştirilme sıkılığı, eksik diş sayısı, eksik dişlerin konumu, hastanın sağlık durumu uygun olduğunda implant üstüne geçici dişler yapılabilir.

 

Soru: İmplant tedavisi süresince hiç dişsiz kalacak mıyım?

Cevap: Hayır. İmplant üstüne sabit veya hareketli geçici diş seçenekleri uygulanabilir.

 

Soru: Diabetli kişilere implant yapılabilir mi?

Cevap: Evet. HgA1c düzeyi normal değerlerde (5,6) olduğu sürece implant veya başka cerrahi uygulamalar rahatlıkla yapılabilir.

 

Soru: Diş implantları kanser yapar mı?

Cevap: Hayır, diş implantlarının bugüne kadar kansere neden olduğunu bildiren hiçbir bilimsel yayın yoktur. Tersine, ağız kanseri olan kişilere, implantlar yapılmaktadır. Daha fazla bilgi için https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=dental+implant+AND+cancer

 

Soru: İmplantların kötü yerleştirilmesi ne demek?

Cevap: Diş eksikliği sorunlarına çözüm olarak implant uygulaması önerilmektedir. Ancak implant uygulamasından çok, yerleştirilecek implanta bağlanacak protez daha önemlidir. İyi bir protezde İyi bir protez yapılabilmesi için ise implantların doğru konumda ve açıda yerleştirilmiş olması gereklidir. Bazen kötü yerleştirilmiş implantların üzerindeki protezlerin sorunlarının çözümlenebilmesi için hastalarımızın implantlarını söküp yeniden implant yerleştirmemiz bile gerekmektedir.

 

 

 

İmplant sözlüğü:

İmmediate implant: diş çekimi ile birlikte aynı gün implantın yerleştirilmesi anlamına gelir. Vaka izin verdiği sürece en çok tercih ettiğimiz uygulamadır.

İmmediate restorasyon: İmplantın yerleştirildiği gün, implanta bağlı bir geçici dişin yapılmasıdır. Karşı çene ile arasında mesafe bırakılıp dişin değmeyeceği şeklide hazırlık yapılır. İmplantın kaynaşması tamamlandiğında daimi restorasyon takılır.

İmmediate loading: İmplantın yerleştirildiği gün üzerine protezinin takılıp karşılıklı dişlerin değmesi ve çiğneme fonksiyonunu yapabilmesi sağlanır. All-on-four veya All-on-six konseptinde, tamamen dişsiz gelen bir kişi, birkaç saat içerisinde yapılan implantları ve sabit dişleriyle yemek yiyebilir.

Abutment: implant üzerine vidalanıp kaplamayı taşıyan parçaya denir.

İmplantların üzerine yerleştirilen ve porselen kuronların tutunmalarını sağlayan titanyum ya da zirkonyumdan hazırlanan yapılardır.

Standart Abutment: İmplant üzerine firma tarafından prefabrik olarak üretilen titanyum parçalardır.

implant fiyatlari bagdat caddesi sonodent

Custom Abutment: Implant üzerine kişiye özel olarak laboratuvar ortamında hazırlanan titanyum ya da zirkonyum yapılardır. Avantajları implant bölgesinde ideal estetik görünümün sağlanması ve dişeti sağlığının korunmasıdır.

 

Bizimle Canlı İletişime Geçin.

Randevunuzu Birlikte Oluşturalım.

This post is also available in: entr